Russian Federation Cross-Border Investments and Bank Expansion

Afanasyev M. P., Shash N.

Public Administration Issues. 2019. No. 6. P. 105-120.

Embracing Artificial Intelligence and Digital Personnel to Create High-Performance Jobs in the Cyber Economy

Lobova S. V., Bogoviz A. V.

In bk.: The Cyber Economy. Opportunities and Challenges for Artificial Intelligence in the Digital Workplace. Switzerland: Springer Publishing Company, 2019. P. 169-174.

Public Service Motivation as a Predictor of Altruism, Dishonesty, and Corruption

Gans-Morse J., Kalgin A., Klimenko A. et al.

Working Paper Series . WP-19-16. Northwestern Institute for Policy Research, 2019

Ольга Моляренко: «Управление селом часто держится на неравнодушных местных начальниках»

«Комсомолка» обнаружила чиновников, мечтающих жить на одну зарплату, которую многие из них видели в последний раз несколько месяцев назад. О ситуации, сложившейся в сельских поселениях и муниципальных районах, рассказала и доцент кафедры местного самоуправления Высшей школы экономики Ольга Моляренко.